Frombork

Frombork jest niewielkim (ok. 2600 mieszkańców) i spokojnym miasteczkiem nad Zalewem Wiślanym. Należy do miejscowości ogólnie określanych jako "sezonowe", tzn. takich, które ożywają tylko na kilka miesięcy w roku, a potem zapadają w sen. Pierwszy raz odwiedziłem Frombork w roku 1996 z zamiarem spędzenia tam jednego tygodnia, ale tak mi się tam spodobało, że zostałem do końca wakacji. Potem zacząłem jeździć tam regularnie co kilka miesięcy — w sumie w ciągu 10 lat byłem we Fromborku ponad 30 razy i spędziłem tam łącznie grubo ponad pół roku! Warto jest tłuc się w pociągu przez prawie 12 godzin i przejechać prawie 600 km, żeby być tam dzień czy dwa z paczką przyjaciół.

Cóż takiego jest we Fromborku, że tak mnie tam ciągnie? Po pierwsze: samo miasto. Po drugie: Wzgórze Katedralne. Po trzecie: moi znajomi i przyjaciele. Po czwarte: "Wakacje w planetarium". Poczytaj trochę o tym wszystkim!

Pamiętaj, że niemal wszystko, co zobaczysz (bądź widziałeś) we Fromborku — wyłączając niektóre obiekty Wzgórza Katedralnego — powstało w większości w drugiej połowie lat 60. i na początku 70. ubiegłego wieku i jest dziełem harcerzy, działających w ramach akcji pod kryptonimem "Operacja 1001 Frombork". Po zakończeniu wojny miasto było zniszczone w około 80%! Więcej o tym zaczarowanym miejscu dowiesz się dzięki lekturze książek i innych dokumentów, które zamieściłem tutaj. Na koniec, gdy już zmęczysz się wirtualnym zwiedzaniem miasta i okolic, możesz przeczytać kilka luźnych przemyśleń z Fromborkiem w roli głównej: o życiu jako zbiorze przypadków oraz o roli przyjaźni i radości z posiadania przyjaciół. Zachęcam Cię także do zapoznania się z felietonem mojej koleżanki, Oli Pępkowskiej — "Prześwity nad Żurawią Górą".

Szczególnie zainteresowanym historią astronomii i Fromborka oraz życiorysem Mikołaja Kopernika polecam bardzo ciekawy artykuł Janusza Pagaczewskiego o domniemanych obserwatoriach Astronoma. Artykuł ów obala nader rozpowszechnione twierdzenia, jakoby Kopernik obserwował niebo z wieży, którą tradycja nazwała "Wieżą Kopernika".

Wzgórze Katedralne
Planetarium
Wahadło Foucaulta
Jak to działa?
Czego to ludzie nie mówią…
Zegar słoneczny
Jak wyglądał Mikołaj Kopernik?
Gdzie obserwował i mieszkał Mikołaj Kopernik
Instrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika
Ślady posługiwania się triquetrum na twarzy Mikołaja Kopernika
Jak brzmiał tytuł dzieła Kopernika?
Rękopis dzieła Mikołaja Kopernika
Pavimentum
Kanał Kopernika Nowość na stronie
Wakacje w planetarium
Książki o Fromborku
Mój Frombork, czyli życie jako zbiór przypadków
Mój Frombork, czyli moi Przyjaciele
Prześwity nad Żurawią Górą
Magia fromborskiego nieba, czyli "Wakacje w planetarium" okiem uczestnika

[ Astronomia | Podróże | Rozmaitości | Strona główna | Informacje techniczne | Nowości | Mapa strony | PGP ]© 1999–2018 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu PageRank