Książki i artykuły o Fromborku

Z tego miejsca możesz pobrać elektroniczne wersje książek i innych publikacji o dziejach i zabytkach Fromborka — miasta Mikołaja Kopernika. Pierwsza z nich została wydana w roku 1971 przez nieistniejące już olsztyńskie wydawnictwo "Pojezierze". Napisali ją wspólnie Tadeusz Piaskowski i Jerzy Sikorski. Nie zawiera żadnych ilustracji; w zamierzeniu autorów miała być raczej podręcznym (format ok. 15 x 15 cm) i w miarę wyczerpującym przewodnikiem po zabytkach miasteczka (głównie Wzgórza Katedralnego) oraz przybliżać jego dzieje. Objętość pliku: 210 kB. [pobierz]

Druga książka nosi identyczny tytuł jak pierwsza, czyli Frombork, ma też podobne wymiary (13,5 x 14,5 cm), jest jednak obszerniejsza i nie jest typowym przewodnikiem. Napisał ją Michał Haykowski, a wydały w 1972 r. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych w serii geograficznej "Miasta polskie". Ze względu na sporą ilość zawartych w niej ilustracji (głównie czarno-białych zdjęć) plik wynikowy jest spory (1,5 MB). Dla oszczędnych przygotowałem zatem również wersję bez ilustracji (poza okładką), która "waży" zaledwie 272 kB. [pobierz pełną wersję | pobierz wersję bez ilustracji]

Kolejna książka to Frombork. Gród Kopernika, napisana przez Franciszka Mamuszkę i wydana przez wydawnictwo "Sport i Turystyka" w 1954 r. Ją również przygotowałem w dwóch wersjach: z ilustracjami (3,6 MB) oraz bez ilustracji (367 kB).

Poniżej znajdziesz obszerne fragmenty pracy pod wiele mówiącym tytułem Monografia geograficzno-gospodarcza Fromborka i okolic, wydanej w 1960 r. w Warszawie przez Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich. Opracowanie to było jednym z kilku stworzonych na potrzeby zaplanowanej na drugą połowę lat 60. i pierwszą połowę lat 70. XX w. odbudowy Fromborka ze zniszczeń wojennych w związku z przypadającym w 1973 r. 500-leciem urodzin Mikołaja Kopernika. Oto dwie części monografii:

Kolejna pozycja z dziedziny "fromborkologii stosowanej" to bardzo ciekawy i dosyć obszerny (31 stron) artykuł autorstwa Bolesława Orłowskiego pod frapującym tytułem Kopernik nie budował wodociągu we Fromborku. Ukazał się on pierwotnie w czasopiśmie Komunikaty Mazursko-Warmińskie (nr 2 (64) 1959), wydanym przez Stację Naukową Polskiego Towarzystwa Historycznego (Instytut Mazurski) w Olsztynie. Postanowiłem opublikować go w pełnej formie, ze wszystkimi ilustracjami i przypisami ze względu na niezwykłość poruszanego tematu. Mikołajowi Kopernikowi, znanemu jako astronom, lekarz, administrator, ekonomista, a nawet strateg, przypisywano także działalność inżynieryjną w dziedzinie hydrotechniki. To interesujące opracowanie jednoznacznie obala legendę. Artykuł "waży" 378 kB [pobierz].

Nowość na stronie Drugi artykuł tego samego autora nosi tytuł Legenda i prawda o pseudokopernikowskich wodociągach [pobierz; 2,8 MB] i jest obszerniejszą wersją ww. artykułu, skupiającego się wyłącznie na wodociągu fromborskim. Autor wyraził zgodę na publikację obu swoich prac.

Wszystkie materiały zostały zeskanowane, przetworzone przy pomocy oprogramowania OCR (Optical Character Recognition) i zapisane w postaci plików PDF. Do ich odczytania niezbędny jest czytnik plików PDF.

Jeśli znajdę jakieś godne uwagi opracowania dotyczące Fromborka, na pewno przygotuję ich wersje elektroniczne. W planach mam wykonanie elektronicznej wersji trzech następnych, kupionych jakiś czas temu książek poświęconych Fromborkowi i jego dziejom. A może Ty masz coś o moim ukochanym mieście, co mogłoby mnie zainteresować…? Jeśli tak — napisz do mnie.

[ Wzgórze Katedralne we Fromborku | Frombork ]

[ Strona główna | Informacje techniczne | Nowości | Mapa strony | PGP ]

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2009


© 1999–2018 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu PageRank