Pavimentum

"Pavimentum" nazywał Mikołaj Kopernik swoje miejsce do obserwacji. Gdzie to było?

Gdy opuścisz dziedziniec katedry Bramą Zachodnią, musisz wdrapać się po stromych schodach na przeciwległą skarpę, na której stoi dawny hotel i restauracja PTTK, zamknięte w październiku 2002 r. Obecnie ma swoją siedzibę w nim oraz dwóch nieodległych kanoniach Archidiecezjalne Centrum Młodzieżowe Caritas archidiecezji warmińskiej. Postawiono go na fundamentach dawnej kanonii, której właścicielem był Mikołaj Kopernik. Gdyby widoku nie zasłaniały rosłe kasztanowce, widziałbyś doskonale Zalew Wiślany. Podobno właśnie w tym miejscu znajdowała się wykonana przez astronoma prostokątna, dokładnie wypoziomowana płyta z cegieł i kamieni, na której Kopernik rozstawiał swoje przyrządy obserwacyjne — astrolabium (albo sferę armilarną), kwadrant słoneczny i triquetrum. Kopie wszystkich tych przyrządów możesz obejrzeć w Muzeum.

W poszukiwania pavimentum zaangażował się samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. W pierwszej połowie marca 2009 r. zakończyły się badania georadarowe ogrodu przy kanonii. Wytypowano dwa potencjalne miejsca, na których georadar "coś" wykrył. Co? Dowiemy się być może wkrótce.

Według najnowszych doniesień prasowych (z sierpnia 2009 r.), archeologom przeszukującym dawny ogród kanoniczny nie udało się odnaleźć pavimentum. Być może wywieziono je na gruz podczas doprowadzania rur ciepłowniczych w XX wieku…

Pozbierałem odnośniki do informacji o poszukiwaniach pavimentum. Oto z pewnością niepełna lista:

Niezwykle interesujący, długi artykuł o domniemanych obserwatoriach Mikołaja Kopernika opublikował w 1967 r. Janusz Pagaczewski. W roku 1973, zwanym "rokiem kopernikowskim" (500 lat po narodzinach wielkiego astronoma) przedrukował go w kilku częściach miesięcznik Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii "Urania", a ja po kolejnych 36 latach odnalazłem go przy okazji poszukiwań artykułów i wzmianek o polskich planetariach i — zapoznawszy się z jego treścią — postanowiłem przygotować jego wersję elektroniczną. Opublikowałem też tekst o instrumentach obserwacyjnych Kopernika.

[ Strona główna | Wzgórze Katedralne | Informacje techniczne | Nowości | Mapa strony | PGP ]

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2010


© 1999–2018 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu PageRank