Informacje techniczne

Strona, którą właśnie oglądasz, została zaprojektowana w rozdzielczości 1024x768 pikseli, ale według mojej najlepszej wiedzy popartej testami powinna dobrze wyglądać zarówno w niższych, jak i wyższych rozdzielczościach (aż do 1920x1200 px). Starałem się uczynić ją jak najbardziej przenośną i spójną, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, przeglądarki i monitora, ale nie wykluczam, że w pewnych specyficznych konfiguracjach może wyglądać dziwnie lub zachowywać się niezgodnie z moimi intencjami.

Niektóre dokumenty tekstowe gotowe do pobrania zostały przygotowane przy pomocy systemu składu tekstu LaTeX i są zapisane w formacie PDF. Do ich obejrzenia niezbędny jest czytnik PDF, np. darmowy Adobe Acrobat Reader.

Strona została pierwotnie stworzona w systemie Windows za pomocą doskonałego programu Pajączek w połowie 1999 r. z okazji całkowitego zaćmienia Słońca widocznego na Węgrzech, cztery lata później została przeredagowana od podstaw, a obecny lifting przeszła na początku 2006 r., kiedy to posłużyłem się świetnym linuksowym programem Quanta Plus. W obecnej chwili strona jest w całości oparta na stylach CSS 2 oraz napisana w języku XHTML 1.1 i zakodowana w Unicode (UTF-8). Została przetestowana na dużej liczbie różnorodnych przeglądarek w różnych ich wersjach: Firefoksie (Linux, Windows), Internet Explorerze (Windows), Mozilli (Windows, Linux), Operze (Windows, Linux), Konquerorze (Linux), Safari (Windows) oraz Amaya (Linux).

Odnośniki prowadzące do stron zewnętrznych odróżnione są od odnośników lokalnych symbolem Odnośnik zewnętrzny.

Strona jest zgodna ze standardami XHTML 1.1 oraz CSS 2, niemniej jednak próba sprawdzenia poprawności kodu bezpośrednio z przeglądarki (za pomocą referera) kończy się litanią komunikatów o błędach. Przyczyną jest kod JavaScript wklejany automatycznie na początek każdej strony przez serwer Republika.pl. Walidacja ze strony przechowywanej lokalnie na dysku przebiega bezbłędnie.

Możliwe jest tłumaczenie "w locie" treści na różne języki obce dzięki udostępnionej przez Google usłudze Google Translate. Na większości podstron mojego serwisu (tych, które zawierają więcej materiału pisanego) w górnym lewym rogu pojawia się przycisk Google Translate, a pod nim rozwijana lista języków, na które można przetłumaczyć aktualną stronę. Oczywiście nie można oczekiwać tłumaczenia o perfekcyjnej jakości, niemniej jednak obcokrajowiec nie znający języka polskiego może chociaż z grubsza zorientować się, czy na mojej stronie znajdzie poszukiwane informacje. O nowej funkcjonalności Google można poczytać na Heise-Online.

Informacje o prawach autorskich znajdziesz tutaj.

[ Strona główna | Frombork | Astronomia | Podróże | Rozmaitości | Nowości | Mapa strony | PGP ]


© 1999–2018 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu PageRank